بیمه باربری چیست؟ چه شرایطی دارد؟ - ارتباط با باربری تهران - باربری - باربری تهران - باربری سعادت آباد - باربری صادقیه - باربری مولوی - باربری غرب تهران - باربری شرق تهران - باربری گیشا - باربری شهرک غرب – ارزانترین باربری تهران – سریعترین باربری تهران – ارزانترین باربری – باربری با بیمه – باربری ارزان و سریع 7

بیمه باربری چیست؟ چه شرایطی دارد؟

بیمه باربری چیست؟ چه شرایطی دارد؟

بیمه باربری در طول تاریخ و ادوار گذشته تا کنون همواره سیر تکاملی داشته است و همراه با پیشرفت تکنولوژی حمل و نقل و تغییر وسایل حمل و نقل تغییر کرده، زیرا هر وسیله باربری و حمل و نقلی خطرات و نقاط ضعف خود را داشته.

معروفترین موسسه یی که نقش کلیدی در شکل گیری بیمه باربری به شکل امروزی بوده است، موسسه بیمه گران لندن بود. این موسسه برای کشتی ها و کالا ها و باربری دریایی قوانین و مقرراتی تدوین نمود که مبنای صدور بیمه باربری در بسیاری کشورهای دیگر در نظر گرفته شد.

بیمه باربری چیست؟ چه شرایطی دارد؟

در بیمه باربری که شامل حمل کالا به صورت زمینی، هوایی و دریایی می باشد، بیمه گر خطرات و خسارات احتمالی که ممکن است به کالا در حین جابجایی و حمل و نقل وارد شود را تقبل می نماید. مثلا اگر کالا یا بار شما تلف شده یا خسارت ببیند، شرکت بیمه هزینه های متحمل شده را برای شما جبران می نماید.

ناگفته نماند که گاها ضررهای شخص ثالث هم شامل این بیمه می شود.

دقت کنید که برای تضمین بازگشت سرمایه و پیشگیری از اشتباهات اداری، شما باید اموال و بار خود را در جدول مشخصات بیمه باربری و در بند موضوع بیمه با دقت کافی وارد نمایید.

همچنین مدت اعتبار بیمه نامه باربری به روش حمل کالا بستگی دارد در مورد باربری زمینی، تا 60 روز پس از اینکه بار شما به کشور مقصد وارد شد شامل بیمه می گردد. در مورد باربری از طریق خطوط هوایی، مدت بیمه نامه باربری نهایتا سی روز پس از رسیدن کالا به فرودگاه کشور مقصد است.

البته مدت بیمه نامه باربری به توافق بین بیمه گذار و بیمه گر و میزان حق بیمه نیز بستگی دارد.

این شرایط در مورد باربری دریایی اما کمی متفاوت می باشد. مثلا در شرایطی که جهت نجات موارد اضطراری خسارتی به کالا و بار شما وارد شود یا اینکه حتی به عمد این کالا از بین رود، آن را به عنوان خسارت و زیان همگانی در نظر می گیرند و در نتیجه همه طرف های دخیل در سفر دریای به نحوی بخشی از خسارت را تقبل می نمایند.

بارنامه چیست؟

بارنامه سندی است که موسسه بیمه باربری صادر کرده و مشخصات دقیق کالاها، بیمه گذار و دریافت کننده کالا را در آن درج می نماید. همچنین میزان کرایه حمل بار، مشخصات، تعداد و وزن کالا در آن قید می گردد.

بارنامه را می توان اوراق بهادار نیز در نظر گرفت یا به عبارت دیگر قرارداد حمل، رسید دریافت کالا و مالکیت کالا محسوب می شود.

تکته دیگری که باید در این مقاله متذکر گردم این است که گاها بیمه باربری را با عنوان Total Loss تنظیم می نمایند. در این حالت تنها زمانی که کالا یا بار شما به طور کامل از بین برود می توانید از بیمه خسارت مورد نظر را دریافت نمایید و همچنین این نوع بیمه نامه فقط تا هنگام تحویل یعنی رسیدن کالا به مرزها ی ورودی کشور مقصد معتبر هستند.

بیمه باربری چند نوع است؟

بیمه باربری اصولا بر دو نوع وارداتی و صادراتی ، باربری کالا زمانی که ایران در مسیر حمل کالا باشد و باربری داخلی تقسیم می گردد:

بیمه باربری و حمل و نقل وارداتی:

همانطور که از نام این نوع بیمه مشخص است، این بیمه برای کالاهایی صادر می گردد که از کشورهای خارجی خریداری شده است. این بیمه نامه را هم اشخاص حقیقی و هم اشخاص حقوقی می توانند دریافت کنند و خرید این نوع بیمه برای وارد کنندگان کالا اجباری می باشد

بیمه باربری و حمل و نقل صادراتی:

منظور از صادرات فروش وارسال بار و کالا به کشورهای خارجی می باشد که این نوع بیمه براساس شرایط فروش متفاوت صادر می گردد. معمولا شرکت های بیمه گرد بار و کالا را از کشور ایران تا کشور مقصد تحت پوشش قرار می دهند.

دقت کنید که در این نوع بیمه باربری، مشخص کردن شخص یا اشخاص ذی نفع یا همان بیمه گذار اعم از حقیقی و یا حقوقی بسیار مساله مهمی می باشد.

بیمه باربری و حمل و نقل ترانزیت

نوع سوم بیمه، برای باربری هایی است که کالا از کشور ما عبور می کند و در مسیر حمل کالا قرار دارد. به عبارت دیگر بیمه حمل و نقل ترانزیت برای مواقعی صادر می شود که  کشور ایران در مسیر حمل و نقل بار قرار داشته باشد. این نوع بیمه را بیمه نامه ترانزیت می نامند و همانند بیمه نامه های صادراتی هستند.

بیمه باربری و حمل و نقل داخلی

این نوع بیمه برای حمل و نقل کالا درون مرزهای کشور ایران صادر می گردد. یعنی هم مبدا و هم مقصد هردو از شهرهای ایران بوده و کالا به صورت داخلی ارسال می گردد.

بیمه باربری چیست؟ چه شرایطی دارد؟ : میزان پوشش انواع بیمه نامه ها برای انواع بیمه باربری

بیمه نامه باربری با عنوان Total Loss  یا بیمه نامه باربری ازبین رفتن تمام کالا

همانطور که قبلا نیز اشاره گردید این بیمه نامه تنها زمانی بیمه گر را مجبور به پرداخت خسارت می نماید که تمامی کالا و بار بیمه گذار از بین رفته باشد و می توان گفت که به نوعی بیمه تشریفاتی یا بیمه باربری گمرکی محسوب می گردد. چرا که اگر حتی بخش اندکی از کالا باقی بماند و از گزند محفوظ باشد، دیگر بیمه گذار نمی تواند خسارت بار خود را دریافت نماید.

این نوع بیمه از آن جهت بیمه باربری تشریفاتی یا گمرکی گفته می شود که تنها به دلیل اجبار قانونی خریدار به تهیه بیمه نامه، تنظیم می گردد و جهت ترخیص کالا برای صادرات استفاده دارد.

بیمه باربری مجموع شرایط c

بیمه کالا و بار با کلوز C مجموعه خطرات و خسارات زیر را شامل می گردد:

آتش سوزی – انفجار – غرق شدن و واژگون شدن کشتی یا شناور – به گل نشستن کشتی – برخورد کشتی با کف دریا – زمین گیر شدن کشتی – واژگون شدن ماشین و وسیله حمل زمینی – خارج شدن وسیله حمل زمینی از مسیر – برخورد کشی یا شناور به جسم خارجی به غیر از آب – تخلیه اضطراری کالا در بندر – پیش آمدن شرایط زیان همگانی – رخ دادن شرایطی که کالا از کشتی به دریا انداخته شود برای سبک کردن کشتی – خسارت همگانی – مسئولیت مشترک در تصادم

البته با پرداخت مبلغ اضافی می توان شرایط دیگر نیز به این بیمه نامه اضافه کرد.

مجموعه شرایط کلوز B  برای حمل و نقل کالا و باربری

بیمه نامه کالا و باربری با کلوز B خطراتی که در کلوز C تحت پوشش قرار می گیرد را شامل می شود به همراه خطرات دیگری به شرح زیر:

رخ دادن زلزله ، آتشفشان و صاعقه – به دریا افتادن کالا و بار بیمه شده به طور سهوی – ورود آب به کشتی یا شناور – ورود آب  دریا یا دریاچه ( یا رودخانه) به محفظه کالا، کانتینر یا محل انبار – تلف شدن کامل هر بسته در کشتی یا شناور – تلف شدن واز بین رفتن هر بسته به علت افتادن هنگام بارگیری و یا هنگام تخلیه کشتی – عدم تحویل یک بسته کامل کالا – دزدی – دله دزدی – قلاب زدگی – آبدیدگی – روغن زدگی – شکست – ریزش